• Home
  • Jak webové stránky ovlivňují náš život

Jak webové stránky ovlivňují náš život


O tom, že internet má skutečně velký dopad na lidi, není nejmenších pochyb. Co je však již méně známé je to, že se tento trend týká i jednotlivých internetových stránek. Mnohé z nich nás pak ovlivňují takovým způsobem, jaký bychom dříve nepovažovali za možný, a to hned z několika důvodů.

 

různé typy webů

 

Tím prvním je, že internet byl obecně vždy prezentován jako zdroj informací dostupný všem. A na tom není nic špatného, koneckonců je to v podstatě pravda. Problém je v tom, že tak máme tendenci vše, co zde najdeme, považovat za pravdivé a důvěryhodné, což rozhodně není ten případ. Musíme si uvědomit, že na internetu najdeme jakoukoliv informaci, ať už je pravdivá či nikoliv. Naprostá většina webových stránek neprochází žádnou kontrolou, zda vše, co je na nich zveřejněno, je skutečně pravda, a mnozí podvodníci toho také zneužívají.

 

Dále je zde efekt králičí nory, se kterým mnozí z nás nepočítají, avšak setkají se s ním všichni. Původně na něm není opět nic zlého. Jde zkrátka o to, že internet nám bude nabízet přednostně ty webové stránky, které se týkají našich zájmů. Pokud tedy budeme vyhledávat videa štěňátek, budou nám v mnohem větší míře nabízena videa štěňátek. Na druhou stranu však pokud začneme číst weby s články proti očkování, pak budeme vidět především takové, což nás v našem názoru bude i nadále jen utvrzovat, a to rozhodně není dobře.

 

internet je zdroj informací

 

V neposlední řadě je tu fakt, že mnozí své webové stránky, které se tváří jako naprosto seriózní a důvěryhodné, zneužívají k dezinformačním kampaním. Na ně se pak právě díky zdánlivé serióznosti daného webu chytne podstatně více lidí a začne je nevědomky šířit dál. Proto se musíme i na síti pohybovat skutečně opatrně, a být si všech těchto zkušeností vědomi. Jen tak se všem těmto nástrahám vyhneme a internet nám bude sloužit skutečně jako to, k čemu byl stvořen – zdroj informací.