• Home
  • Jaké u nás máme druhy voleb

Jaké u nás máme druhy voleb


Volby jsou velmi důležitou součástí demokratického systému. Není tedy divu, že se i u nás konají v podstatě každý rok. Samozřejmě jich je hned několik druhů, podle toho, kam se vlastně volí. Bohužel, většina lidí mezi nimi příliš nedokáže rozeznávat. Jaké to tedy jsou?

 

Pro nás jsou zdaleka nejdůležitější volby do poslanecké sněmovny. V nich si volíme premiéra a vládu pro následující čtyři roky. Poslanecká sněmovna je institucí s největšími vládními pravomocemi, a tak není divu, že bychom právě jim měli přisuzovat skutečně velkou důležitost. Právě ony si zaslouží zdaleka největší účast voličů.

 

různé volby

 

Spolu s nimi se konají i senátní volby. Ty jsou vždy jen v části republiky, neboť složení senátu se neobměňuje najednou, nýbrž průběžně. Bohužel, právě senát je u nás poněkud přehlížen, mnozí jej pak považují za zbytečný. Přitom jde o poměrně důležitou pojistku demokracie, a tak si rozhodně zaslouží naši pozornost.

 

Dalšími volbami, které se u nás konají, jsou ty komunální. V nich volíme členy městských zastupitelstev, a zde dochází často k mýlce. Lidé si je mnohdy pletou s těmi parlamentními, čemuž nepomáhají ani sami politici svými hesly typu „snížíme daně“, což vůbec není v kompetenci jednotlivých obcí. Zde je tedy nutné volit ty, kteří mají takový program pro naše město, se kterým souhlasíme.

 

volební lístek

 

Prezidentské volby pak přitahují často pozornost, a je jim mnohdy připisována větší důležitost, než tomu skutečně je. Často zapomínáme, že prezident má u nás pouze reprezentativní funkci, neboť máme parlamentní, nikoliv prezidentskou demokracii. Pak jsou zde volby do evropského parlamentu. Ten jedná o záležitostech, které se týkají celé Evropské unie. Často jsou opomíjeny, neboť se netýkají přímo nás, Čechů, což je škoda. Jsme totiž také součástí EU, a podle toho bychom k nim měli i přistupovat.

 

Ať už se však jedná o kteroukoliv z nich, rozhodně je vhodné jít volit. Jen tak zajistíme pro naši zemi takovou budoucnost, jakou si představujeme.