• Home
  • Něco o tapisérii

Něco o tapisérii


Asi si pomyslíte, že autor článku požil nějaký ten tyglík alkoholu, když v perexu píše o gobelínech a v nadpisu o tapisérii. Autor nepožil, je to totiž v podstatě totéž. Ale to musíme drobátko do historie. Ta gobelínová nastala za vlády Ludvíka XIV. Tento panovník se totiž stal patronem manufaktur Les Gobelins. Podle tohoto by se vlastně měly nazývat tapisérie gobelíny vzniklé jen zde a nikde jinde. Bohužel se toto již dávno nedodržuje a gobelínem se nazývá naprosto každý kus látky, který visí na stěně. Jinde také naleznete informaci, že to byla jediná manufaktura, která patřila rodině Gobelínů, a nazývala se „Manufacture des Gobelins“. Prý je dodnes v Paříži k vidění.

ruční práce

Nuže, vy si vyberte verzi, která vám více vyhovuje, nebo klidně můžete dále pátrat v historických pramenech. Je docela dobře možné, že najdete další, naprosto jinou informaci. My však nejsme historikové, a proto se raději půjdeme podívat na tapisérie dnešní, jejich výrobu a prodej. Vyrobit toto dílo není zrovna jednoduché a je to také časově náročné, dělá-li se to ručně. Může se to vyrábět na svislé osnově, ale také na vertikální. Jemnými barevnými „provázky“ se tato osnova postupně zakrývá, a tak vznikne obraz dle přání autora. Čím jemnější jsou jednotlivé pramínky, tím lepší jsou barevné přechody mezi jednotlivými odstíny.

možnost vzorku

A tím je také výsledný obraz kvalitnější. V mnoha domácnostech se taková to dílka dají vidět, ale ve velké většině případů se jedná o strojově tkané výrobky čínské provenience, které nemají valnou hodnotu. Je to spíše kýč, ale pokud se někomu líbí, tak proti gustu žádný dišputát. Pokud byste ovšem zatoužili mít doma něco opravdu kvalitního a tkaného poctivě, můžete kliknout na odkaz umístěný výše v tomto článku. Ten vás přenese na jiné webové stránky, kde se můžete podívat na tu nádheru a hned si také nějakou objednat.